Skip to content
15 Maj 2011 / ompia

Chlamydia trachomatis i zapalenie pęcherza moczowego

W ciekawym artykule opublikowanym w periodyku Urologia Polska przedstawiono badania dotyczące bakterii Chlamydia trachomatis i jej udziale w zapaleniu pęcherza moczowego.
Zacznę może od końca, tj. od zaprezentowania Paniom wyników tych badań.
Przebadano 368 osób, w wieku 16 – 69 lat, 343 kobiety i 25 mężczyzn. Otóż w całej tej grupie chorych ze zdiagnozowanym zapaleniem pęcherza moczowego, bakterię Chlamydia trachomatis stwierdzono w 21,7%, tj. u 80 osób. Odpowiednio: u 74/343 kobiet i u 6/25 mężczyzn. Autor przedstawia w tabelach dane, które pokazują iż najwyższy odsetek dodatnich wyników badań występuje u ludzi młodych, którzy są aktywni seksualnie – wiek 20 – 40 lat. Najniższe występowały u chorych w przedziale wiekowym 50 – 60 lat, mimo że liczba osób w tej grupie wiekowej była spora.
Autor artykułu przytacza szereg przypisów, w których istnieją naukowo potwierdzone dowody iż bakteria Chlamydia trachomatis może powodować zapalenie cewki moczowej. Jej objawami jest:
bolesne oddawanie moczu
częste oddawanie moczu
bezbateryjny ropomocz

Ponadto autor przypomina iż nie podjęte leczenie chlamydialnego zapalenia cewki moczowej może prowadzić do zapalenia pęcherza moczowego. Predyspozycje szczególne do stanów zapalnych pęcherza moczowego mają kobiety. W ogólnej liczbie 368 osób badanych – 93,2% czyli 343 stanowiły kobiety. W tym badaniu Chlamydia trachomatis została wykryta w wymazach z cewki moczowej u około 20% chorych, co potwierdza bezsprzecznie chlamydialną etiologię niektórych zapaleń pęcherza.

Przeprowadzone ponadto badania dowodzą, co jest omówione w wynikach, że chlamydialne zapalenie pęcherza moczowego częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Źródło: Chlamydia trachomatis w zapaleniu pęcherza moczowego
Artykuł opublikowany w Urologii Polskiej 1992/45/4.
autorzy
Irena Choroszy-Król, Janina Ruczkowska
Z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej AM we Wrocławiu Kierownik: prof. dr hab. n. med. K. Grzybek-Hryncewicz

Zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis może mieć bezobjawowy przebieg. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ kilkuletnia obecność bakterii w organizmie może wyczynić wiele szkód. Ponadto nieświadoma infekcji osoba może podczas kontaktów seksualnych zakażać partnerów, z którymi współżyje. Dochodzi do rozprzestrzeniania się zakażenia.

W przypadku zdiagnozowania zakażenia należy leczeniem objąć zarówno chorego jak i jego partnerów seksualnych.

Test na chlamydie viola Chlamydia Test jest:
• Szybki – w ciągu 15 minut można odczytać i zinterpretować wynik
• Wiarygodny – test jest wyprodukowany na terenie Unii Europejskiej, posiada certyfikaty CE uzyskane w Europejskich notyfikowanych jednostkach
• Pewny – wysoka czułość i swoistość diagnostyczna pozwala na uzyskanie pewnych wyników w porównaniu do tzw. złotego standardu
• Wygodny – jest ogólnodostępny w Internecie i u dystrybutorów; opakowanie zawiera wszystkie niezbędne komponenty potrzebne do wykonania testu, oprócz czasomierza
• Samodzielny – kobieta samodzielnie pobiera wymaz załączoną wymazówką z szyjki macicy; pobranie nie przysparza żadnych trudności;

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: